ΣΤ΄ Ποιητικό Συμπόσιο 2018

Στις 16 Μαρτίου 2018, ημέρα αφιερωμένη στον  Οδυσσέα Ελύτη, στο 3ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ» θα πραγματοποιηθεί το ΣΤ΄ Ποιητικό Συμπόσιο, στο οποίο μπορούν να λάβουν μέρος:

• Μαθητές των Λυκείων του Νομού Τρικάλων απαγγέλλοντας ένα ποίημά τους.
  •  Εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας  και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Τρικάλων απαγγέλλοντας και αυτοί ένα ποίημά τους.

Το ΣΤ΄ Ποιητικό Συμπόσιο δεν είναι διαγωνισμός αλλά σύναξη ποιητών και σκοπό έχει:

• Να  ενθαρρύνει τους μαθητές να καλλιεργήσουν το ποιητικό τους ταλέντο.
  • Να δείξει πως οι ποιητές υπάρχουν ανάμεσά μας και αυτό θα το πετύχει με την παρουσία και συμμετοχή συναδέλφων στην εκδήλωση.

Σε όλους τους  ποιητές, μαθητές και εκπαιδευτικούς, που θα λάβουν μέρος, θα δοθεί τιμητικός έπαινος και αναμνηστικό υλικό.
Για την καλύτερη διοργάνωση του ΣΤ΄ Ποιητικού Συμποσίου, σας παρακαλούμε, τα ποιήματα να αποσταλούν σε ηλεκτρονική μορφή μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2018 και να μην ξεπερνούν τους 40 στίχους. Μαζί με το ποίημα να αποσταλεί και ένα σύντομο βιογραφικό (το πολύ πέντε σειρές),  γραμμένο σε τρίτο πρόσωπο.