Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΓΕΛ Καλαμπάκας στο Βερολίνο στα πλαίσια καινοτόμων πολιτιστικών προγραμμάτων 2017

Σε λίγο, θα είχαμε την την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στον χώρο του σχολείου, από τους ιδιαίτερα ευγενικούς και φιλόξενους συναδέλφους και μαθητές του σχολείου αυτού. Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των μαθητών, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, στην οποία και αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες από την ζωή, το εκπαιδευτικό σύστημα και την νοοτροπία στις δύο χώρες.

Αυτή που βλέπετε παρακάτω είναι η περίφημη πύλη του Βραδεμβούργου. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν και άλλα ωραία αξιοθέατα του Βερολίνου και να περιηγηθούν στα πιο διάσημα αξιοθέατα της πόλης, όπως τον περίφημο ζωολογικό κήπο του Βερολίνου.

Επίσης πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με Έλληνες που δραστηριοποιούνται στην Γερμανία επιχειρηματικά ή πολιτιστικά, όπως ο ιδρυτής του περιοδικού "εξάντας" του Βερολίνου, κ.Κουβέλης Κων/νος, ο οποίος και μας έκανε την τιμή να συνομιλήσει στον χώρο του ξενοδοχείου με τους μαθητές και να απαντήσει στα ερωτήματά τους.
ΚΑΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Συνοδός εκπαιδευτικός.