Συμμετόχη στο πρόγραμμα Euroscola

Σε συνάντηση μαθητών από την Ευρώπη που θα λάβει χώρα την επόμενη εβδομάδα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο συμμετέχει ο μαθητής  του σχολείου μας Βλιώρας Άγγελος.

Η συνάντηση πραγματοποιείται στα πλαίσια του προγράμματος EUROSCOLA το οποίο δίνει την ευκαιρία σε 500 περίπου έφηβους να συναντηθούν στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, να ανταλλάξουν απόψεις και προβληματισμούς και να γνωρίσουν τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Πιο αναλυτικά το πρόγραμμα στοχεύει οι μαθητές:
- να εξοικειωθούν με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμών,
- να ευαισθητοποιηθούν  στον ρόλο που θα κληθούν να παίξουν στη μελλοντική οργάνωση της Ευρώπης,
- να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη προάσπισης της δημοκρατίας και των θεμελιωδών δικαιωμάτων,
- να βρουν ένα βήμα που θα τους επιτρέψει να εκφράσουν τις προσωπικές τους απόψεις και να αξιοποιήσουν την επιθυμία τους για προσφορά.

Ευχόμαστε στον Άγγελο να έχει μία όμορφη εμπειρία.