Hydrobots - Δημιουργώντας τους δημιουργούς του μέλλοντος

Κατασκευή Υδρορομπότ (παρουσίαση στο 5ο φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας) των μαθητών:

Γιώργος Βάλλας , Άγγελος Γκουγκουγιάννης, Παναγιώτης Βλησσάρης, Άγγελος Δάσκαλος, Άγγελος Αθανασίου, Μιχαέλα Σταυρογιάννη, Δημήτρης Τσιούμας, Αλέξανδρος Αθανασόπουλος, Δανάη Σιάχου, Βασίλης Αναγνωστόπουλος, Χρήστος Καρνέζης, Παναγιώτης Κυρίτσης

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα της υδρορομποτικής με αρωγό το Ίδρυμα Ευγενίδου. Στα πλαίσια του προγράμματος τα σχολεία με φτηνά υλικά δημιουργούν ένα υδρορομπότ που έχει την ικανότητα να κινείται μέσα στο νερό, να βυθίζεται και να εξερευνά το βυθό, να κάνει μετρήσεις και πολλά ακόμη. Πρόκειται για μία δημιουργική εκπαιδευτική δράση που εμπλέκει πολλά γνωστικά αντικείμενα όπως τη φυσικής, της μηχανολογίας, της ναυπηγικής, της χημείας,της ηλεκτρονικής.